شرکت کاوش گستران پيشروپارس در سال 2008 مفتخر به کسب نمايندگی انحصاری تيم 814 (Team 814 China Nonferrous Metal and Geological Exploration Bureau of Jiang-Su Province Co) در ايران و خاورميانه گرديد که پشتوانه ای قوی و محکم در اجرای پروژه های مرتبط با موضوع اين شرکت است.

 

پس از اين موفقيت و در راستای گسترش فعاليت های معدنی يک قرارداد همکاری 25 ساله نيز در سال 2009 با شرکت اکتشافات شرق چين (East China Exploration Bureau) منعقد نمود و در حال حاضر مذاکرات برای تخصيص چند ناحيه مستعد که توسط کارشناسان اين شرکت بررسی و پيشنهاد شده اند در دست اجراست. هدف از اين مذاکرات يافتن بهترين راهکار برای آغاز عمليات اکتشافی در اين مناطق با همکارش شرکت اکتشافات شرق چين است.

 

    معرفی تيم 814 چين

تيم 814 تيمی متخصص با پنجاه سال تجربه در اکتشاف ژيوفيزيک و ژيوشيمی است که در سال 1956 با سرمايه ای معادل با 11/75 ميليون يوآن، در شهر ژن ژنجيانگ، ايالت جيانگ سو تاسيس گرديد. اين شرکت مفتخر به کسب گواهينامه درجه يک نقشه کشی، اکتشاف ژيوفيزيک و جايزه اکتشاف معادن فلزی از وزارت معادن و همچنين گواهينامه سيستم کنترل کيفيت ISO9001است. اکتشاف نفت و گاز به روش غير لرزه ای فعاليت اصلی اين شرکت است که شامل جمع آوری داده های دقيق ثقل سنجی، مغناطيس سنجی، مگنتوتلوريک (MT)، پردازش، تفسير و مطالعات يکپارچه ژيوفيزيک و ژيوشيمی است. اين تيم قادر به انجام عمليات اکتشاف در تمامی مناطق از دشت تا کوهستان، از جنگل تا مرداب و صحرا است.

تيم 814 قابليت های زيادی در زمينه پردازش و مطالعه دقيق اطلاعات غير لرزه ای دارد. متخصصين با سابقه ای در زمينه های زمين شناسی و ژئوفيزيک در خدمت دارد و نرم افزارهای مربوط به تفسير و پردازش اين گونه داده ها مخصوصا در روش های MTچون GMDPS, Geosoft, Geotools, GMSYS, WinGlinkوغيره را داراست و ده ها پروژه موفقيت آميز در حوزه ی نفت و صدها گزارش اکتشاف MTو گرانی سنجی ارائه داده است. تاکنون مطالعات دقيق بسياری در زميه ارزيابی اطلاعات و داده انجام داده و به صورت گزارشی کامل به کارفرمايان تقديم شده است. به طور مثال پردازش مغناطيس و ثقل سنجی و تفسير اطلاعات در جنوب جيانگ سو،که برنده جايزه اول پيشرفت علمی و تکنيکی شده است.

برداشت سالانه تيم 814 تا پيش از سال 2009 به طور تقريبی شامل 100.000 نقطه ثقل سنجی،20،000 نقطه برداشت MTو مغناطيس سنجی و 100.000 نقطه ژئوشيمی و سالانه حدود 10 تا 15 پروژه ثقل سنجی و مغناطيس سنجی است. مطابق با اهدافی که يک شرکت برای تبديل شدن به شرکتی درجه يک در زمينه ژئوفيزيک در نظر دارد، يک اتحاد و هماهنگی کامل، مهارت های منحصر به فرد و تکنيکی، پيشرفت و استراتژی تيمی هماهنگ با علم و تکنولوژی را می توان از توانمندی های منحصر به فرد این ناميد. تیم 814 با تمام تلاش برای ساختن تيمی حرفه ای با تجهيزات پيشرو، تکنولوژی پيشرفته، نيروهایی توانا و با هوش و درجه علمی بالا و عملیات حرفه ای در زمينه های مذکور فعاليت می کند و اخيرا نمايندگی انحصاری خود در منطقه ی خاورميانه را به شرکت کاوش گستران پيشرو پارس در ايران اهدا کرده است.

 

    معرفی شرکت اکتشافات شرق چين

اين شرکت در سال 1955 با نام دايره اکتشافات زمين شناسی نانجينگ(Nanjing Geological Exploration Bureau) به عنوان بخشی از وزارت خانه صنايع سنگين چين تاسيس شد. اين شرکت نخستين شرکت مختص به اکتشافات زمين شناسی و استخراج و ذوب فلزات در ايالت جيانگسو چين بود که به طور حرفه ای به اين امور می پرداخت. مصادف با نخستين شکوفايی چين در سال 1957، اين شرکت موفق به کشف مهمترين آنومالی مگنتيک در ميشان نانجينگ شد که منجر به بهره برداری از بزرگترين معدن ميشان کشور گرديد. اين ذخاير يکی از مهمترين و قديمی ترين ذخلير از نوع خود است که تاکنون در چين يافت شده است. درهمين راستا و به جهت دستيابی به امکانات بيشتر برای اکتشاف در سال 1977 اين شرکت به ده عدد دستگاه حفاری با مته های الماسه مجهز شد تا بتواند از بر حفاری و مغزه گيری با قطرهای کم نيز برآيد. اين گام انقلابی صنعتی اين شرکت شد که صرفه جويی در تعداد نفرات کاری را برای آن به دنبال داشت. در خلال سال های 1978 تا 1980 اين شرکت نظريه وجود معادن در مناطق کوهستانی چيژيا را دنبال کرد و اين پيگيری منجربه کشف ذخاير بزرگی از سرب، روی و نقره فلزی در آن منطقه گرديد. اين کشف نظريه قديمی وجود ذخاير کوچک معدنی در رشته کوه های نانجينگ تا ژينجيانگ را به وجود ذخاير بزرگ معدنی در آن مناطق دگرگون کرد. در سال 1984 و به دنبال تاسيس دايره بين المللی همکاری صنعتی فلزات غيرآهنی چين (National Non-ferrous Metal Industry Corporation) اين شرکت همکاری خود با آن دايره را آغاز نمود. از آن پس، اين شرکت فعاليت های خود را فلزات آهنی به سوی فلزات غيرآهنی متمرکز کرد. در اوايل دهه 1990 اين شرکت توجه خود را به سوی کناطق غربی و جنوبی حوزه فعاليتش منعطف کرد و موفق به کشف ذخاير عظيم سرب و روی در يوژی گرديد که در حال حاضر از بزرگترين معادن ايالت فوجيان چين هستند.

در اواسط شهريور 1388 طی يک جلسه رسمی، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بين شرکت کاوش گستران پيشرو پارس و شرکت سرمايه گذاری فلزات غيرآهنی شرق چين (Jiangsu Eastern China None-ferrous Investment Holding Co. Ltd.) در شهر نانجينگ چين به اجرا درآمد، در اين جلسه که با حضور مديران رده بالای هر دو شرکت تشکيل شد تفاهم نامه همکاری در حوزه معدن در ايران به مدت 25 سال تنظيم گرديد و به امضا طرفين رسيد.

از آنجايی که روابط عمومی و اقتصادی دو کشور ايران و چين در حال گسترش است و ايران از نظر ذخاير نفت، گاز و مواد معدنی گوناگون کشوری غنی بوده و معادن فعال کشور بالغ بر 70 نوع مختلف از مواد گوناگون معدنی را تشکيل می دهند و 10 معدن بزرگ جهان در اين کشور واقع شده اند، اين قرارداد می تواند آغازی باشد برای شرکت های بزرگ تا از آن طريق به بازارهای بکر اين کشور دست پيدا کنند.

در ارديبهشت ماه 1387 و پيش از امضای اين قرارداد همکاری يکی از زيرمجموعه های اين شرکت عمليات اکتشاف غيرلرزه ای را در ايران آغاز کرد، اين عمليات که دو سال به طول انجاميد با موفقيت به پايان رسيد و اين شرکت را بر آن داشت تا با گسترش همکاری های خود با کاوش گستران پيشروپارس نقش پر رنگ تری را در حوزه های تازه ای چون فعاليت های معدنی در ايران بازی کند. از اينرو به ارزيابی توانايی های کاوش گستران پيشروپارس پرداخنتد و با امضای اين قرارداد دورنمای گسترده ای را برای همکاری های پيش رو ترسيم نمودند. در آذر ماه سال 1388 چند تن از مديران بلتد مرتبه اين شرکت به ايران سفر کردند و روابط گسترده ای را با مقامات عالی رتبه کشوری برقرار کردند. در خلال اين بازديد و طی جلسات متعدد با مديران شرکت کاوش گستران پيشرو پارس بر آن شدند تا دامنه فعاليت های خود را گشترش دهند و از توانايی کاوش گستران پيشرو پارس برای نه تنها در زمينه اکتشافات نفت و گاز که با توجه به دانش آنها در باره معادن کشور در راستای مشاوره و همکاری در بخش معدنی نيز استفاده کنند. اين جلسات منجر به عقد قرارداد همکاری معدنی در ايران برای 25 سال شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 مراسم امضای توافقنامه همکاری های معدنی 25 ساله